Otázky a odpovědi, než k nám přijedete

PŘÍPRAVA KVASU

Je potřeba ovoce vždycky umýt?

NE.         Jen v případě, pokud ovoce mytím nepoškodíte. Jablka mohou být od hlíny, takže v tomto případě ANO. Jemné ovoce jako maliny, ostružiny, jen mechanicky přebrat.

Stopky vadí nebo nevadí?

VADÍ.    Vadí ve většině případech. Jejich přítomnost způsobuje nežádoucí pachuť po trávě. Takže třešně, hroznové víno, rybíz, bezinky, jeřabiny, višně vždy zbavíme stopek (třapin).

Pecky vadí či nevadí?

Většinou nevadí. Pokud švestky odpeckujeme, může nám tam pak chybět zajímavá chuť pecky. Pálenka jde pak cítit, že je buď z peckoviny, nebo z jádroviny. My jsme toho názoru, že i když odpeckujete, alespoň hrst pecek nechat.

Jak hodně rozdrtit ovoce na kvas?

Pro dobré kvašení je potřeba vytvořit podmínky. A jednou z podmínek je právě dostatečné rozmělnění ovoce nejlépe do kašovitého stavu. Zabrání se tím i plísňové nákaze. Pozor ale u peckového ovoce

Kvasné nádoby – jaký je vyhovující materiál?

Materiál nádoby nesmí reagovat s látkami kvasu. Sudy musí být určeny pro potravinářství. POZOR na sudy, ve kterých byly převáženy aromatické nepotravinářské látky. Aroma je tak agresivní, že se ani destilací někdy nedá odstranit. Některé měkké plasty mohou uvolňovat ftaláty. Prostě a jednoduše od nich pryč. Ani na krátkodobé skladování nedoporučujeme. Kvas nesmí být ve styku dále s železem a hliníkovými nádobami.

Nádoba na kvas by měla mít dostatečně veliké hrdlo na přesun kvasu a dále čištění nádoby od všech mikroorganismů. Takže mechanické čištění a dále dezinfekce. Nepoužívat saponáty. Vhodným prostředkem je soda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.