Domácí likéry – jak na přípravu

Likéry připravujeme z domácí pálenky v průběhu celého roku. Podle stavu dozrávání ovoce či bylinek, ze kterých likér vyrábíme.

Přirozeně je obdobím popíjení likérů spíše podzim až jaro. V letním období se likéry ředí či přimíchávají k jiným nápojům anebo jídlům. 

Co je to likér? Likér je destilát s vyluhovanými esencemi bylin, ovoce, dochucený kořením a doslazený cukerným či medovým roztokem.Likér obvykle doředíme vodou na lihovitost 25%. (původní destilát u nás má 52 – 60°alk.)

Podstatnou informací likéru je schopnost destilátu rozpouštět/ extrahovat aromatické a chuťové látky a takto je uchovávat v žádoucím stavu.

Pro mne je příprava likérů výbornou možností jak zpracovat různé bobule (bezinky, aronie, rybíz), nebo plody kdoule, ořešáku, či kořeny zázvoru.

Cukerný roztok připravíme zvlášť a necháme vychladnout. Vylouhování provádím vždy tak, že plody rozmělním nebo rozkrájím a spolu s kořením dám s pálenkou do 4 litrovky. Maceruji vždy ve tmě. Občas promíchám.

Takže, pokud máte zásoby ovocné pálenky, neváhejte a vyrobte si likér. Stojí to za to:-)

Zkuste si připravit zázvorový.

80 g zázvoru, 8g skořice, 2g kardamomu, 375 g krystalového cukru, 1 l. destilátu ovocného.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

příprava likéru

Zázvor oloupeme, pokrájíme na kousky a s kořením spolu s pálenkou dáme do lahve, uzavřeme a necháme macerovat 3 týdny. Občas protřepeme. Poté si připravíme cukerný roztok. Vody dáme podle toho, jak silný likér chceme mít. Můžeme dát i 1 litr vody. Svaříme, pěnu sebereme. Po vychladnutí smícháme s přecezeným výluhem zázvoru, pálenky a koření. Necháme odležet a popíjíme na zdravíčko.

Zázvor i koření má úžasné protibakteriální účinky.