DESTILACE

Tajemství dobré pálenky

S námi postupně odhalíte, naučíte se připravit takový kvas, že na svoji pálenku budete hrdí. 

Pěstitelské pálení u nás.O

Obsah kotle: 150 – 250 l

Délka trvání destilace 1 kotle je 2 -3 hodiny.

Jsme zastánci pozvolné destilace, Takto lze účinně oddělit nežádoucí látky.

Cena je 239.-Kč / 1l absolutního alkoholu.

To je cena za 100% přepočtený alkohol, který si pak podle vlastní potřeby naředíte například na 52°. Takto je pro porovnání hodnota destilátu stále výrazně levnější, než obdobné nápoje, které můžete koupit na trhu. Ale rozhodně nesrovnatelné kvality.

Technologie

Technologie je skutečně technickou/technologickou zajímavostí. Každá palírna je originál, alespoň ta starší.

V čem to spočívá? Destilační zařízení se skládá zjednodušeně ze dvou kotlů (surovinový a rektifikační), ve kterých postupně probíhá proces výroby destilátu. Svým sestavením a použitým materiálem, včetně způsobu topení, je zdejší pálenice jedinečná.

Konstrukčním materiálem pro zdejší destilační kotle je měď. Měď výborně přenáší teplo, má výrazný vliv na rozvinutí chuťových a aromatických látek destilátu díky iontům, které při uvolňování v kyselém prostředí kvasu, příznivě katalyzují chemické reakce.

Destilační kotel se vyhřívá dřevem. Kdo se vyzná, uzná, že není nad topení dřevem, což je v alchymistických procesech jeden ze základních činitelů.

Formality

Před zahájením destilace musíte vyplnit a odevzdat objednávku neboli prohlášení. Obsah dokumentu vychází z dispozice zákona o lihu. Prohlášením stvrdíte, že jste se seznámili s provozním řádem palírny, že vaše přivezené ovoce neobsahuje cukernou příměs a pochází z vaší zahrady, více viz. objednávka. Všechny podmínky jsou předpokladem proto, že získáte limitované množství lihu s nižší spotřební daní, než je běžná daň. Současná výše spotřební daně je 143Kč / 1l absolutního alkoholu (spotřební daň z lihu mimo pěstitelské pálení je 285Kč).

OBJEDNÁVKA

Průběh

Naše služba je pro vás, proto jsou naše možnosti variabilní podle vašich potřeb.

  • Kvas připravíte doma nebo vám ho pomůžeme připravit u nás (prostory kvasírny),
  • Kvas přivezete  nebo vám kvas dovezeme,
  • Během destilace můžete strávit čas u nás a popovídat o životě a pálení nebo přijet posléze zhotovení,
  • Kdo je zvyklý, přiveze si vlastní měkké suché nebo využije našich zásob dřeva,
  • Destilát si naředíte doma nebo vám ho naředíme u nás.

Vždy je nutné mít vlastní demižónek na pálenku.


 

Během času u nás si můžete prohlídnout výstavu věnovanou našim předchůdcům  v podnikání – rodině Jonase Wolfa, kterou zasáhla událost Holokaustu. K zapůjčení máme  knihy o pálení pro běžné spotřebitele, proces přípravy kvasů, a s tím související je tam dostatečně popsán.

O